Preloader
*
*
*
*
*
Przycisk menu mobilnego

Włókiennicza 9B – inwestycja zakończona

Zabytkowy budynek przy ul. Włókienniczej 9B jest kolejnym obiektem, którego konserwacji i przebudowy podjęło się ASP Developer.

Budynek powstał w 1892r. jako fabryka włókiennicza Wolfa Zilberblatta, po wojnie został upaństwowiony i wszedł w skład Białostockich Zakładów Przemysłu Wełnianego im. Sierżana, a fabryka działała do 1986 roku. Od tego czasu budynek stał opuszczony popadając w ruinę.

Podobnie jak w przypadku Włókienniczej 9, tu również prace prowadzone były pod ścisłym nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Obecnie dawna fabryka jest budynkiem mieszkalnym z ośmioma przestronnymi lokalami mieszkalnymi zlokalizowanymi na I i II piętrze, oraz lokalem usługowym w przyziemiu budynku. Otwarta, niebanalna przestrzeń, duże okna i nieprzeciętna wysokość pomieszczeń dają ogromne możliwości aranżacyjne we wszystkich lokalach.

Elewacje budynku również zwracają uwagę. Odtworzono bowiem charakterystyczny układ i kolorystykę cegieł, zastosowano stolarkę okienną i drzwiową o historyzujących podziałach i detalach. Również elementy elewacji, takie jak daszki czy oświetlenie, utrzymane są w klimacie dawnej epoki.

Samo położenie budynku jest dużym atutem, nie tylko z powodu ścisłego centrum, ale również dlatego, że wraz z sąsiednimi budynkami tworzy zamkniętą enklawę, do której dostęp mają tylko ich mieszkańcy. Podnosi to znacznie komfort i bezpieczeństwo użytkowników.

Jest to miejsce zarówno dla osób młodych, zakładających rodziny, jak również dla starszych – szukających spokoju ale blisko centrum.